Zoznam porovnávaných

Výber správnej banky

Výber správnej banky

Chcete si vybaviť hypotekárny úver?

Časť 2: Ako si vybrať správnu banku.

 

Ktorá banka dnes pri poskytovaní hypoték ponúka najlepšiu sadzbu? 
Výšku úrokových sadzieb v bankách ovplyvňuje viacero faktorov. Medzi parametre, ktoré najviac ovplyvňujú výšku úrokovej sadzby, patrí bonita klienta, doba fixácie úrokovej sadzby a pomer výšky úveru k hodnote nehnuteľnosti. Niektoré banky zvýhodňujú podmienky klientom, ktorí využijú viacero produktov danej banky. Zmena niektorého parametra požadovaného úveru môže ovplyvniť poradie výhodnosti bánk.

Špecializujú sa banky na niektorú skupinu klientov? Dá sa napríklad povedať, ktorá banka je výhodnejšia pre mladých ľudí a ktorá pre rodiny s deťmi?
Charakteristiky, ako napríklad vek klienta, počet detí, vzdelanie, príjem rodiny banky zohľadňujú pri stanovení bonity. Každej takejto charakteristike je priradený určitý počet bodov, ktoré sa na záver sčítajú. Podľa výsledného počtu bodov je klient zaradený do určitej skupiny, napríklad vysoká, priemerná alebo nízka bonita. Koľko bodov prisúdi banka konkrétnej charakteristike, je individuálne a banky tieto údaje nezverejňujú.

Ako sa podľa vás budú meniť úrokové sadzby pri hypotékach v najbližších mesiacoch?
Úroková sadzba sa skladá z refinančnej sadzby, teda sadzby, za ktorú si banka požičala zdroje na poskytnutie hypotéky, a z marže banky. V marži banky sú zohľadnené hlavne náklady na správu hypotéky a potenciálne riziko z jej nesplácania. Na zmenu výšky úrokových sadzieb má preto vplyv tak pohyb úrokových sadzieb na finančnom trhu, ako aj vývoj nesplácaných hypoték v konkrétnom finančnom dome, politika konkrétnej banky a v neposlednom rade konkurenčný boj ostatných bánk.

akú banku vybrať?

Na ako dlho sa oplatí fixovať si svoje úrokové sadzby? 
Všeobecne sa klientom v súčasnosti odporúča fixovať sadzby na minimálne tri, ideálne päť rokov. Výhodou je možnosť využiť súčasné nízke úrokové sadzby na dlhšie obdobie, ako aj istota nemennej splátky počas doby fixácie. Banky poskytujú možnosť fixovať sadzbu aj na dlhšie obdobie, avšak pri dlhšej dobe fixácie sa môže zase stratiť výhoda nízkej úrokovej sadzby, pretože čím je doba fixácie dlhšia, tým vyššia je úroková sadzba.

Majú klienti šancu nechať si prehodnotiť svoju bonitu?
Áno, priamo na pobočke banky. Pri návšteve pobočky si banka spraví prvé rýchle vyhodnotenie bonity a poskytne klientovi predbežnú informáciu, či úver je priechodný a za akých podmienok. Klientom odporúčam si vždy podmienky bánk porovnávať a nespoliehať sa len na ponuku vlastnej banky. Z našich skúsenosti viem potvrdiť, že rozdiely medzi bankami sú obrovské. Správnym výberom tak môžu klienti ušetriť nemalé prostriedky.

 


Autorom článku je Eva Jankolová, špecialista na financie a finančné poradenstvo. SENIOR MANAGER pre FINANZPARTNER, A.S.

Súvisiaci príspevok

ako vyhľadať vlastníka nehnuteľnosti

tento článok vznikol na podnet môjho kamaráta A.Patúca, ktorý neustále hľadá a pátra po...

Pokračovanie
Od Ľuboš Holič

Zmeny v Hypotekárnych úveroch v roku 2018

Od januára začalo na hypotekárnom trhu platiť niekoľko noviniek, ktoré predstavujú...

Pokračovanie
Eva Jankolová
Od Eva Jankolová

Chcete hypotéku? Pripravte sa na byrokraciu!

Chcete si vybaviť hypotekárny úver? Časť 1: Doklady potrebné k hypotekárnym úverom Ak...

Pokračovanie
Eva Jankolová
Od Eva Jankolová

Zapojte sa do diskusie